Хочете пити фреш вранці і заготовлювати його про запас на зиму? Тоді вам потрібно придбати недорого соковижималку по одному зі спецпропозицій, представлених на платформі USKIDKA. Це корисний багатофункціональний пристрій, який дозволяє віджати сік з фруктів і овочів. Також за допомогою приладу можна приготувати пюре.
Без цього девайса не обійтися фермерам, дачникам, жителям приватного сектора і села. Він дозволяє не втратити урожай фруктів, а перетворити його в корисний напій, який зберігає свої корисні властивості протягом року. Цими пристроями користуються не тільки влітку. Взимку прилад знадобиться, якщо ви захочете випити сік цитрусових. Широкий модельний ряд дозволяє підібрати техніку відповідно до ваших потреб і бюджету. Юскідка надає можливість заощадити. Для цього просто скористайтеся знижками на соковижималки, представленими в цьому розділі сервісу.
Типи приладів для приготування фрешу
- Відцентрові. Прилади, які дозволяють отримати сік з будь-яких фруктів, ягід і овочів. Принцип роботи відцентрових моделей полягає в наступному: плоди подрібнюються на тертці, після чого м'якоть надходить в сепаратор, де вона відділяється від соку. Під час роботи агрегат сильно шумить. Рідина всередині нього нагрівається, через що втрачаються вітаміни. Серед переваг апарату цього типу варто відзначити високу потужність і швидкість. Відцентрові соковижималки бувають конічними і циліндричними. У першому випадку передбачена функція автоматичного видалення макухи. У циліндричної моделі його потрібно видаляти вручну. І робити це доводиться досить часто - приблизно через кожні 2-3 порції.
- Шнекові. У цих приладах віджимання фрешу відбувається за допомогою шнека, який тисне на плоди. Далі м'якоть проходить через сито. Воно затримує макуха. Під час роботи апарату рідина не нагрівається. У ній зберігається максимально можлива концентрація корисних речовин. Тому прихильники здорового способу життя вибирають саме шнекові пристрої.
- Для цитрусових. Простий бюджетний прилад. Суть його роботи полягає в наступному: на конус насаджується половина фрукта, починається його рух, за рахунок чого видавлюється фреш. Девайси для цитрусових можуть бути електричними і ручними.
Інші критерії вибору соковижималки для будинку
При покупці потрібно враховувати не тільки тип приладу. Велике значення мають технічні характеристики:
- потужність;
- кількість швидкостей;
- матеріал виготовлення корпусу;
- обсяг контейнера;
- додаткові можливості.
Потужність залежить від типу обладнання. Найвищий показник - у відцентрових моделей. Він становить до 2000 Вт. Пристрої для цитрусових мають найменшу потужність - до 100 Вт.
Техніка оснащується декількома швидкісними режимами. У деяких випадках може бути до 9 швидкостей. Досить 2-3 режими. Вони дозволяють підібрати оптимальну швидкість для обробки певних плодів. Найбільша швидкість - у відцентрових апаратів. Вони можуть працювати зі швидкістю 30 000 об / хв. Такі соковижималки дозволяють швидко заготовлювати великі об’єми напою.
Корпус пристроїв може бути пластиковим або металевим. Серед переваг пластика варто відзначити доступну ціну і великий вибір відтінків. Однак цей матеріал може зазнати пошкоджень, при високих навантаженнях і падіннях. Метал позбавлений цього недоліку. Корпус може бути зроблений з неіржавіючої сталі і анодованого алюмінію.
Об'єм ємності для готового продукту становить 0,5-1,5 л. У деяких моделях відсутній резервуар.
Соковижималки оснащуються кількома ножами і цілим рядом додаткових функцій. Найпопулярніші:
- автоматичний викид м'якоті;
- самоочищення;
- захист від перегріву;
- стабілізатор швидкості;
- піновідділювач;
- функція турбо.
Поспішайте купити соковижималку на розпродажі від магазинів України - партнерів Юскідкі. Адже багато пропозицій мають обмежений термін дії!